
Lukko sai perjantai-iltana vastaansa KooKoon, joka oli voittanut raumalaiset kaikissa kauden kolmessa aiemmassa kohtaamisessa. Kouvolalaiset olivat jälleen parempia ja nyt numerot kirjattiin 3-8 (1-1, 2-3, 0-4). Ossi-Petteri Jaakola merkkautti ottelussa neljä (2+2) tehopistettä.
Lukko pääsi jo puolen minuutin pelin jälkeen ylivoimalle, mutta tuossa vaiheessa joukkue ei vielä onnistunut. Viiden minuutin pelin jälkeen kiekko olikin sitten jo Antoine Bibeaun selän takana, kun Jami Krannila ohjasi pitkän hyökkäyksen päätteeksi Karson Kuhlmanin laukauksen verkkoon. Erää oli pelattu 12 minuuttia, kun Riley Sawchuck pääsi laukomaan kiekon poikittaissyötöstä tyhjään maaliin. Joni Ortio oli tuossa vaiheessa vielä toisella tolalla. Erä oli muuten kuin maalien osalta täydellistä Lukon hallintaa, sillä Bibeau joutui tositoimiin peräti 15 kertaa, kun taas Ortio selvisi kahdella kopilla.
Lukko siirtyi uudelleen johtoon ajassa 21.41, kun suoraan vaihdosta jäälle tullut Ponthus Westerholm pääsi laukomaan siniviivan alta kiekon verkkoon. Westerholm ehti olla ennen maaliaan jäällä vain pari sekuntia. Kaksi seuraavaa maalia teki KooKoo, kun ensin ajassa 27.05 Matic Török pääsi laukomaan Ossi-Petteri Jaakolan poikittaissyötöstä kiekon tyhjään maaliin. Tuosta meni pari minuuttia, kun puolestaan Jesper Ahlroth laukoi siniviivalta kouvolalaiset kuskin paikalle. Jaakola vei ajassa 33.14 KooKoon jo kahden maalin karkumatkalle. Lukko tuli erässä vielä maalin päähän, kun Sebastian Repo viimeisteli ajassa 36.19 kauden 20. maalinsa Steven Jandricin esityöstä.
KooKoo iski kahdesti, kun kolmas erä lähestyi puoltaväliään. Molemmat osumat sekä Ossi-Petteri Jaakolan että Petter Emanuelssonin syntyivät lähietäisyydeltä. Ottelu ratkesi lopullisesti ajassa 54.38, kun Matic Török laukoi kiekon tyhjään raumalaismaaliin. Robert Rooba iski vielä kerran, kun peliä oli jäljellä kolmisen minuuttia.
Maalit:
4.55 1-0 Jami Krannila (Karson Kuhlman, Niclas Almari)
12.09 1-1 Riley Sawchuck (Oskari Luoto, Veeti Miettinen)
21.41 2-1 Ponthus Westerholm (Jakob Stenqvist, Almari)
27.05 2-2 Matic Török (Ossi-Petteri Jaakola, Jimi Suomi)
29.53 Jesper Ahlroth (Sawchuck)
33.14 2-4 Jaakola (Török, Sawchuck)
36.19 3-4 Sebastian Repo (Steven Jandric, Almari)
47.43 3-5 Jaakola (Luoto)
48.46 3-6 Petter Emanuelsson (Jaakola)
54.38 3-7 Török (Nick Welsh, Antoine Bibeau) tm
57.06 3-8 Robert Rooba (Otto Paajanen, Teemu Engberg)
Torjunnat:
Joni Ortio: 2+5+3 = 10
Antoine Bibeau: 15+8+12 = 35
Jäähyt:
Lukko: –
KooKoo: 3×2 min
Yleisöä:
3 789
Illan muut ottelut:
JYP – Pelicans 5-4 vl (0-1, 2-1, 2-2, 0-0, 1-0)
HIFK – Jukurit 3-4 (1-3, 1-0, 1-1)
Sport – K-Espoo 1-3 (1-1, 0-1, 0-1)
HPK – Ilves 2-3 (1-1, 1-1, 0-1)
TPS -Ässät 1-3 (0-0, 0-1, 1-2)
Teksti ja kuva: Jouni Mikola
Bluesky Social: @jounimikola.bsky.social
Views: 5
Ei kommentteja, oletko sinä ensimmäinen?