Lukolle täysi pistepotti – Henri Ikoselle kahden vuoden jatkosopimus sinikeltaisiin

Lukon ja Jukurien välinen kamppailu vauhdissa.

Lukko voitti keskiviikkoiltana Jukurit maalein 2-1 (1-0, 1-0, 0-1). Raumalaisten molemmista maaleista vastasi trio Antti Saarela, Mikael Ruohomaa ja Jakob Stenqvist. Saarela viimeisteli molemmat.

Lukon edellinen kotipeli Tapparaa vastaan päättyi raumalaistappioon maalein 1-4. Keskiviikkona kotiyleisönsä edessä debytoi michiganilaispuolustaja Derek Daschke, joka puki sinikeltaisen asun jo joukkueen vieraskiertueella Ilves- ja Kiekko-Espoo -peleissä. 28-vuotias Daschke on pelannut urallaan 156 ECHL-ottelua ja nakuttanut niissä 109 (39+70) tehopistettä. AHL-otteluja miehen vyöllä on puolestaan 13 ja niissä hän saalistanut ainoastaan yhden syöttöpisteen.

Lukko tiedotti avauserän aikana, että Henri Ikonen jatkaa raumalaisseurassa seuraavat kaksi kautta. 31-vuotias kuopiolaissyntyinen Ikonen on pelannut Lukossa tähän mennessä 240 ottelua ja nakuttanut niissä 73 (32+41) tehopistettä.

Pelillisesti erä oli lievää Lukon hallintaa, sillä laukaukset meni raumalaisille numeroin 21-6. Isännät pääsi ajassa 9:46 kahden miehen ylivoimalle ja tuota ylivoimaa ehti kulua 46 sekuntia, kun Evan Buitenhuis sai kaivaa kiekon selkänsä takaa. Tuosta osumasta vastasi Antti Saarela, joka ohjasi Mikael Ruohomaan syötön verkkoon.

Toisessa erässä vihellettiin kolmen kahden minuutin rangaistusta ja niistä kaksi Jukureille. Lukko onnistui jälkimmäisellä yrityksellään lisäämään johtoaan, kun Saarela laukoi ajassa 37:15 Ruohomaan esityöstä kiekon verkkoon. Ylivoimaa oli tuossa vaiheessa jäljellä vain neljä sekuntia. Molempiin raumalaismaaleihin kakkossyötön itselleen merkkautti Jakob Stenqvist.

Jukurit tuli maalin päähän ajassa 42:45, kun Lari Heikkinen onnistui toimittamaan irtokiekon Antti Raannan selän taakse. Jukurit painoi lopussa ilman maalivahtia, mutta ilman tulosta, joten näin täysi pistepotti jäi Raumalle.

Maalit:

10.32 1-0 Antti Saarela (Mikael Ruohomaa, Jakob Stenqvist) yv2
37.15 2-0 Saarela (Ruohomaa, Stenqvist) yv
42.45 2-1 Lari Heikkinen (Luka Tiihonen, Rasmus Baggström)

Torjunnat:

Antti Raanta: 5+5+7 = 17
Evan Buitenhuis: 9+11+7 = 27

Jäähyt:

Lukko: 1×2 min
Jukurit: 4×2 min

Yleisöä:

2847

Kierroksen muut ottelut:

JYP – K-Espoo 2-0 (1-0, 0-0, 1-0)
Pelicans – Ilves 2-1 (0-0, 1-0, 1-1)
Sport – KooKoo 3-4 (1-1, 2-1, 0-2)
TPS – SaiPa 1-3 (0-0, 0-2, 1-1)

Teksti ja kuva: Jouni Mikola
Bluesky Social: @jounimikola.bsky.social
Threads: @jounimikola

Views: 5

Comments

comments

Ei kommentteja, oletko sinä ensimmäinen?

Kommentoi